Główne informacje w temacie bruksizmu podane są na stronie online gabinetu psychologicznego Spokój w Głowie. Schorzenie to spotyka coraz większą część populacji, a więc znaczące jest to, żeby poznawać przyczynę zgrzytania zębami i w głównej mierze uświadomić sobie, że jest ona związana z odczuwaniem stresu. Bruksizm to zaburzenie czynnościowe, charakteryzujące się zgrzytaniem albo zaciskaniem zębów w ciągu dnia lub zwykle w nocy. Wywołuje to pocieranie pomiędzy zębami oraz w rezultacie, ich zużycie.
Bruksizm nad wyraz często występuje u najmłodszych, zmniejszając częstotliwość pojawiania się w okresie dojrzewania. Na stronie gabinetu podane są charakterystyczne objawy bruksizmu, na równi u dzieci, jak i u osób starszych. Na takiej przesłance można dochodzić do wniosku, czy zgrzytanie zębami faktycznie powiązane jest z bruksizmem. Czymś pewnym jest to, że jeśli faktycznie będzie dochodziło do częstszego niż zwykle zgrzytania zębami, to czymś najważniejszym jest żeby zareagować od razu i bezzwłocznie udać się do dentysty. Kiedy będzie to niezbędne, można też wybrać się do psychologa.
Jest to wskazane szczególnie wówczas, gdy pacjent zmaga się z silną okolicznością wywołującą stres. Sporo osób dopiero w późniejszym czasie będzie odczuwać rezultaty zgrzytania zębami. Nie zawsze od razu ktoś orientuje się, iż ma taki problem. Niestety bruksizm może doprowadzić do: starcia zębów, uszkodzeń szkliwa, ukruszenia zębów, odczuć bólowych w skroni, bądź sztywności mięśni twarzy. Chory który zmaga się z bruksizmem będzie mieć też zwiększone kłopoty z utrzymaniem dobrego snu w nocy, a więc może się u niego pojawić brak snu.
Terapia bruksizmu przede wszystkim polega na zahamowaniu negatywnych rezultatów. Poza leczeniem stomatologicznym, bazującym na zakładaniu specjalnej szyny, wdrożone może być leczenie u psychologa. W pewnych przypadkach jest również podawana toksyna botulinowa na jeden z mięśni twarzy, co redukuje efekty napięcia żuchwy. Kiedy pacjent trafia do psychologa, to głównie wypracowane będą sposoby, które umożliwiają efektywniejsze zarządzanie stresem.